Cumhurbaşkanlığı Seçiminde İlk Turda Çoğunluk Oyu Sağlanamazsa Ne Olur?

0 79
Cumhurbaşkanlığı Seçiminde İlk Turda Çoğunluk Oyu Sağlanamazsa Ne Olur? sorusunun cevabını sizlere bu başlık altında bulabilirsiniz.Daha önce TBMM içinde yapılan cumhurbaşkanı seçimi 2007 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile artık halk oylaması ile yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yılda bir yapılıyor. Bir kişi, en fazla iki kez Cumhurbaşkanı seçilebiliyor.
Seçim Türkiye genelinde yapılacak ve herhangi bir adayın seçimin ilk turunda cumhurbaşkanı seçilebilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu kazanması şartı aranacak. Yani ilk tur seçimde geçerli oyların yüzde 51’ini alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.
cumhurbaşkanı seçim
İlk oylamada yüzde 51 oy alan aday olmazsa, seçimi takip eden ikinci pazar günü tekrar seçim yapılacak. Bu seçime ilk oylamada en çok oy alan iki aday katılabilecek. Bu seçimde salt çoğunluk yani yüzde 51 aranmayacak. Daha çok oy alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek.
+ İlk turda %51 oy alan aday yoksa, en çok oy alan iki aday ikinci tura katılır.
+ İkinci turda en çok oy alan kazanır.
+ Seçime tek adayla gidilmesi halinde, oylama, referandum şeklinde yapılır.
+ Seçimde tek aday varsa ilk turda %51 oy alması gerekir.
Aday, geçerli oyların yüzde 51’ini alması halinde cumhurbaşkanı seçilmiş olacak. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisi ile ilişiği kesilecek ve TBMM üyeliği sona erecek.

раскрутка сайтовдухи интернет магазин киев

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/cahap/public_html/wp-includes/functions.php on line 5275