Hamilelikte Alınması Gereken Vitaminler

0 84

Hamilelikte alınması gereken vitaminlerin başında folik asit gelmektedir. Folik asit alımı esasen 1 ay önce başlanması gerekir. Genel olarak kabul edilen eğer güvenli bir korunma yöntemi kullanılmıyorsa ve gebelik şüphesinin sürekli olması durumunda 0,4 mg folik asit takviyesi alması kendileri ve bebekleri için yararlı olacaktır. Alınan folik asit hamilelik döneminin ilk 12 haftasında da devam edilmelidir.

Hamilelikte Alınması Gereken Vitaminler

Folik asitin en büyük önemi, nöral tüp defektleri denilen beyin ve omurganın kapanma defektlerini aza indirdiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış. Bunun yanı sıra gebeliğin 12. haftasından sonra rutin olsa da demir takviyesi de yapılmaktadır. Demir takviyesinin yapılmasının sebebi, yenilen yiyeceklerde tam olarak demir ihtiyacının döneme göre karşılanamama durumu göz önünde bulundurulmaktadır. Gebelikte bebeğin demir ihtiyacı anne tarafından karşılandığından, hamileliğin 12. haftasından itibaren anneye ek demir takviyesi başlanmalıdır. Demir eksikliği, erken doğuma, anne veya çocuğun kansızlık sorunu yaşamasına, düşük yapmaya da sebep olduğu uzmanlar tarafından belirtilmekte.

Ayrıca gebelik süresince anne ve çocuğun ihtiyacı olan diğer büyük önemli madde ise kalsiyumdur. Bunların dışında Omega 3 Yağ Asitleride hamilelik süresinde tüketilmesi gereken vitaminlerdendir.

принтерыузнать позицию сайта

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/cahap/public_html/wp-includes/functions.php on line 5275