TEOG Puanına Göre Lise Tercihi Nasıl Yapılır?

teog
0 74

TEOG puanına göre lise tercihi nasıl yapılmalı nasıl yapılır,Çok programlı Anadolu lisesi nedir? ,lise tercih ederken nelere dikkat etmeliyiz,TEOG puanı nasıl hesaplanır,mesleki lise nedir nasıldır,TEOG nedir?
Bu soruları Rehberlik Uzmanı Bora Serhat Çelik sizler için cevapladı.
TEOG Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sınavıdır.Eski adlarıyla SBS,OKS gibi.Her yıl haziran ayında orta öğretime geçiş uygulaması için bir tercih kılavuzu yayınlanır.Bilinmelidir ki ülkemizde en sık değişime uğrayan kurumlardan birisi liselere geçiş yan tercih ve sınav sistemidir.Bu nedenle her yıl öğretim yılının sonunda yapılan değişikliklerden ve uygulamalardan haberdar olmak için bu bahsettiğimiz kılavuzu incelemekte fayda var.

Rehberlik Uzmanı Bora Serhat Çelik’in sizler için tavsiyeleri şu şekilde;

+Öğrenciler 20 okul tercih edebilecek.
+Farklı okul türleri ve farklı programlar tercih edebilecek.
+Tercihler yapılırken en çok okumak istediğimiz okulu 1. sıraya yazmalıyız ve aşağı doğru istediğimiz okulları sıralamalıyız.
+Başarı sıramıza uygun bir liste oluşturmamız gerekir.
teog
Lise tercihi yapılırken kesinlikle sonrası düşünülmeli.Orta okulda ilk okulda olduğu gibi bu da geçici bir dönem.Gelecek planlarımız hayallerimiz ne ise ona göre hareket etmek en doğrusudur.Ailemden,arkadaş ortamından uzak kalmak zor gelir başka şehire gidemem gibi düşünceler varsa güçlü olup bunları bir kenara bırakmak hayatımız açısından çok değerlidir.Gidilecek yerlerde de herkes sizin gibi olacak.Çünkü onlarda yeni gelmiş , ailesinden arkadaş ortamından uzak kalmış kişiler olacağından onlarda tıpkı sizin gibi arkadaş bulma çabasında olacak.Bu nedenle alışma döneminiz beklediğinizden kolay olacaktır.

Ola ki tercih edilen okullar olmadı.Öğrenci yerleşemedi ne olacak? Lise öğrenimi bir haktır.Yani mutlaka Öğrenciye uygun bir lise türü vardır.Yine en kötü ihtimali düşündüğümüzde açık liseler veya iyi ihtimallerden bir tanesi özel liseler ailelerin aklında olmalıdır.translate to dutch from englishпозиция сайта по запросу

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/cahap/public_html/wp-includes/functions.php on line 5275