HDD Çalışma Saati Öğrenme

0 215

Bilgisayarınıza ait olan sabit diskinizin (HDD) kaç saat çalıştığını bilmek için üretilmiş bir yazılım mevcut. HDD çalışma saatini öğrenmenin yanında varolan hataları da gözlemleme şansımız da oluyor. Peki ne için öğrenmek gerekir sabit diskin çalışma süresini? Bunun için farklı sebepler olabilir; bunlardan bir tanesi tamamen meraktan olabilir. Bence en önemli sebebi, olası bir ikinci el bilgisayar alma veya ikinci el sabit disk almak isterseniz ne kadar kullanıldığını görmek isteyebilirsiniz. Bu süre, hem ne kadar kullanıldığını hem de kullanmaya bağlı olarak oluşabilecek hataların paylarını gösterir.

HDD Çalışma Saati ve Hata Oranı
HDD Çalışma Saati ve Hata Oranı

Yukarıda verilen skala da görüldüğü gibi oluşan kullanıma bağlı olarak (çalışma süresi) ilerleyen zamanlarda hata alma oranımız bir hayli yükselebiliyor.

Bu verileri gözönünde bulundurarak HDD’nizin ne kadar çalıştığını görmek için kullanmanız gereken programın adı Crystal Disk Info. Crystal Disk Info sayesinde tüm bu belirtilen bilgileri elde edebilirsiniz. Programı kurup çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/cahap/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427