Kadın Sünneti Nedir?

Kadın Sünneti Nedir?
0 109

Kadın Sünneti Nedir? Kız sünneti nedir? kadın sünneti neden yapılır? kız sünneti neden yapılır? gibi sorulara doktorumuz Ender Ekberoğlu cevap verecek.

Kadın sünneti, klitoris kesimi, bızır kesimi ya da genital sakatlama olarak çeşitli adlandırmalara sahiptir. Genellikle prepus ve klitorisin kesilerek alınması şeklinde görülür ve cerrahi bir uygulamadır.

Kadın Sünneti Nedir?
Kadın Sünneti Nedir?

Kadın Sünnetinin Yapılmasının Sebebi Nedeni Nedir?
Kadın sünneti özellikle gerici ve ilkel toplumlarda görülür. İlginç nokta ise bu toplumların hepsinin müslüman olmasıdır. Bu cerrahi işlemin yapılmasının sebebi ise kadının zevk aldığı organ olan bızır klitorisin kesilerek ya da tahrip edilerek kadının zevk almasını engellemektir. Bunun amacı ise kadının işine daha iyi odaklanabilmesi , ev işlerine , tarla ekim biçim işlerine yönelmesi ve kızlığının bozulmasını önlemeye çalışmaktır. Eğer bu zevk organı kesilirse kadının cinsel isteğinin azalacağı ve genç yaşta hataya (kime göre hata) düşmeyeceği hedeflenmektedir.

Dünya sağlık örgütüne göre dört türü bulunmaktadır:

1. Tip : Prepusla birlikte klitorisin bir kısmının veya tamamının kesilmesi.
2. Tip : Klitoris, prepus ve çevredeki küçük (Labia minör) ve bir kısım büyük dudakların (Labia majör) kesilmesi.
3. Tip : Klitoris ve prepus ile birlikte küçük ve büyük dudakların neredeyse tümüyle kesilmesi, açık yaranın dış çeperlerinin biraraya getirilerek yaranın tümüyle dikilmesi, sadece idrar ve aybaşı kanamasının akabileceği ve ancak küçük parmak genişliğinde olan bir açıklık bırakılması.
4. Tip : Diğer genital tahripler: Sembolik olarak klitorisi veya dudakları çizmek; klitorisi dağlamak; vaginayı genişletecek şekilde kesmek veya bazı ilaçlarla daraltmak.купить планшет windows 10Proline DF-A426TW

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/cahap/public_html/wp-includes/functions.php on line 5275