Atatürk’ün Cenaze Namazı Kılındı Mı?

Atatürk'ün Cenaze Töreni
0 91

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün ölümünden sonra spekülasyonlara neden olan bir olay da cenaze namazının kılınıp kılınmadığı sorusudur. Bununla birlikte kılındıysa neden halka açık kılınmadığı da diğer tartışma konularından birisidir.

Bu konu ile alakalı bilgiler, dönemde yaşayan ve Atatürk’ün cenaze merasimine katılan Atatürk’ün yanında bulunan insanların yazmış olduğu anılar kaynak alınmaktadır. Bu kaynaklardan edilen bilgilere göre Atatürk’ün cenaze namazı kılınmıştır. Türkiye için en önemli lider olan Mustafa Kemal Atatürk‘ün hayatını kaybetmesi ülke de büyük üzüntüye neden olmuş, oluşan bu üzüntü ile birçok insanın cenaze törenine katılmak isteyeceği düşünülmüştür.

Fakat oluşacak izdiham, dönem şartları içerisinde oluşabilecek provakasyonlar göz önünde bulundurularak bir camii de kılınmamıştır. Bu konu da dönemin Diyanet İşleri Başkanına danışılarak camii dışında bir yerde cenaze namazı kılınabilir mi durumu sorulmuş ve onay alınmıştır.

Atatürk'ün Cenaze Töreni
Atatürk’ün Cenaze Töreni

Atatürk’ün cenaze namazı da Dolmabahçe Sarayında kılınmıştır. Cenaze namazı Türkçe kamet getirilerek, Türkçe kılınmıştır. Atatürk’ün dostları ve yanında çalışan az sayıda insan namaza katılmış, sonrasında Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı top arabasına konulmuştur.

Kaynak: Sinan Meydan – Mustafa Armağan – Atatürk ve Din SkyTürk Tv Programıпроверить сайт googleКупить видеоняню Luvion Supreme Connect в Москве

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/cahap/public_html/wp-includes/functions.php on line 5275