Beyin Nedir, Beyin Nasıl Çalışır?

0 88

Yaptığımız her hareket  onu tatmin etmek için.  Vücudumuza yerleştirilen bir işlemci gibi, düşünüyor, karar veriyor, istiyor ve yaptırıyor.  Bizi beynimiz kontrol ediyor. Peki ya beynimzi kim yönetiyor?

 

İnsan beynine dair ilk araştırmaların Sümerler’e dayandığı biliniyor. Beynimize dair yazılan bu ilk eserde uyuşturucu maddelerin – o dönemde yalnızca afyon bilinmekteydi- beyin üzerinde nasıl etkileri olduğu anlatılmakta.

 

İnsan  beyninin en sevdiği madde glikoz. Bu sebeple ders çalışırken ya da beyninizin yorulacağı günlerde bol bol çikolata tüketmekte fayda var.  Beynimizin en ilginç özelliği üzerinde acı hissetmemizi sağlayacak sinirler olmaması. Yani kafatasımız açılsa ve beynimizi parçalara bölseler hissetmeyiz.

 

Kişinin çalışma kapasitesi bir anda düşüş gösterdiğinde beyin kendini kapatıyor ve en alt kademede çalışıyor, yani alıştığı şeylerden uzak tutmak zararlı.  İçerisinde  100 trilyon adet  sinir bağlantısı taşıyan bu kendi küçük işlevi büyük organımız kusursuz olmasa da bir mucize olduğu su götürmez bir gerçek.

 gode en coupleМультитопливные печи

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/cahap/public_html/wp-includes/functions.php on line 5275