MacBook Pil Ömrünü Uzatmak İçin Kalibrasyon

Macbook Pil Kalibrasyonu
0 114

Yeni bir MacBook sahibiyseniz veya şu ana kadar MacBook’unuz ile alakalı pil ömrünü uzatma adına herhangi birşey yapmadıysanız bu yazı ilginizi çekebilir. Kalibrasyon ile birlikte pilinizi daha sağlıklı ve uzun süreli kullanabilirsiniz.

Öncelikle MacBook’larda bulunan pil, eski versiyon klasik PC-telefon ve diğer elektronik eşyalarda kullanılan pillerden farklıdır. Lityum iyon pil (li ion pil) kullanılmakta olup, üreticilerin tabiriyle bir ‘hafızaya’ sahip değildir. Birçok teknik özelliğinde dolayı da uzun süreli kullanıma uygundur.

Macbook Pil Kalibrasyonu
Macbook Pil Kalibrasyonu

Şimdi gelelim MacBook’un pil ömrünü uzatmak için önemli bir adım olan kalibrasyonun nasıl yapılması gerektiğine. Apple ve diğer kullanıcı yanlı sitelerde, bu kalibrasyon işleminin ayda 1 kez yapılması öneriliyor. Buna uymanız yararınıza olabilir. Sonra sırasıyla şunlara dikkat ediyor ve yapıyoruz:

  1. Öncelikle MacBook’umuz kesinlikle şarj ünitesine bağlı olarak %100’e kadar şarj etmesini sağlıyoruz. Bazı MacBook’larda %100’e erişememe durumları olabilir. Bu durum sıkıntı değildir, şarj kablomuz yani MagSafe’nin ışığı yeşil oluncaya kadar şarjda kalmasını bekliyoruz.
  2. Sonrasında şarj kablomuzu yani MagSafe’yi MacBook’umuzdan ayırıyoruz ve klasik kullanımımızla şarjın tamamen bitmesini sağlıyoruz. Bunun için ekstra birşeyler yapmanıza gerek yok, normal işlerinizi yapmanız yeterli olacaktır.
  3. %1 seviyesine geldikten sonra MacBook’umuz kendisini uyku moduna alacaktır. %2 civarlarında herhangi bir veri kaybı olmasın diye gerekli dosyalarımızı kayıt edelim ki sonrasında başımız ağrımasın. Kendiliğinden uyku moduna geçen MacBook’u kendi haline bırakıyoruz. Yaklaşık 1-2 saat kadar bir süre dokunmayalım ve bu şekilde pil tamamen sıfırlansın.
  4. Bu işlemleri yaptıktan ve 1-2 saat kadar dokunmadığımız MacBook’a şarj kablosunu bağlayıp tamamen şarj olmasını sağlayalım.

Hepsi bu kadar. Bu işlemleri yaptığınızda piliniz kalibre olmuş ve tam performans çalışması için sizin yapmanız gereken görevi yapmış olacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/cahap/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427