USB Disk Boyutu Küçüldü Sorun Çözümü

0 89

Çeşitli amaçlarla kullanılmış ve bundan dolayı gerek formatı gerek gerçek hafızası daraltılmış usb (flash) belleklerin eski boyutuna ve performansına nasıl kavuşacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Öncelikle disk boyutunuz örneğin 16 GB iken, 100 MB veya benzer boyutlarda görünüyorsa anlatacağımız sistem ile rahatlıkla çözebilirsiniz. Ancak USB belleğinizin içindekiler silinecektir!

Yapmamız gerekenler şu şekilde:

  1. Windows logosuna bastıktan sonra diskpart yazın
  2. Açılan sayfaya list disk yazın
  3. Karşımıza gelen siyah ms-dos komutları arasında disklerimiz sıralanacaktır. Son sırada olan genellikle USB belleğimizdir. Bunu dosya boyutuna bakarak teyit edebilirsiniz. Diski belirledikten sonra sol tarafında bulunan numarayla entegre ederek select disk x yazın. Yazdıktan sonra entere basın. Burda X yerine hangi numaraysa flashınız onu yazın. Örneğin: select disk 3 gibi
  4. clean yazın, entere basın
  5. create partition primary yazın, entere basın
  6. format fs=fat32 quick yazın, entere basın. Fat32 formatına çevrilecektir. Sonrasında farklı formatları biçimlendir diyerek yapabilirsiniz.
  7. assign letter=X yazın, entere basın. Burda da diskimize vereceğimiz C: D: E: X: gibi faktörü belirliyoruz.
  8. Son olarak exit yazarak çıkabilirsiniz.

İşlemler görüldüğü gibi oldukça basit. Geçmiş olsun diyoruz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home2/cahap/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427